-
Pregătirea pentru concediul din Portugalia
Au mai rămas 3 zile (dacă o includem și pe asta) până plecăm în Portugalia, în ceea ce numesc eu mai mult la mișto „luna de miere întârziată”. Zic asta fără s-o cred cu adevărat, pentru că așa cum n-am ținut anul trecut să dau denumirea asta primei călătorii făcute în calitate de soț și soție, nu văd de ce aș face-o acuma, dar fiind cea mai scumpă și mai îndepărtată plecare, să zicem că i-am putea spune și așa. Dar oricum nu contează cum îi zicem.
-
Happy intr-o zi de luni
Vai cat praf s-a asternut pe blog… sa ma iertati, rogu-va, toti cei care intrati aici sa cititi ceva nou. Chestia e ca sunt atat de prinsa in activitati offline incat nu mai am vreme de blog nici sa vreau. Nici de cusut nu mai am.
-
Praga în 2 zile și jumătate
***Pentru informații despre transport, cazare și masă, citiți articolul ăsta. L-am actualizat după ce ne-am întors.*** După două tentative eșuate de a vedea Praga pe gratis, am reușit în sfârșit să o văd pe banii mei. După o grămadă de orașe vizitate, sincer, nu mă așteptam ca Praga să mă impresioneze cu ceva, cu atât mai mult cu cât toată lumea îmi promitea și era sigură că o să-mi placă și-o să mă îndrăgostesc de ea. Nu prea îmi place când lumea face asta, când își dă cu presupusul despre ce o să-mi placă sau nu. Așa mi-au spus și despre Florența și chiar n-am fost pe atât de impresionată…
-
Florile sunt de vină
Nu deschid prea des tionul, dar și când îl deschid… mă umplu de nervi. Și nu pentru că-s sătulă de vrăjile primarului Robu sau de accidentele prezentate cu lux de amănunte, ci pentru că din când în când, mai precis a doua oară, dau peste știri de-astea.
-
Cum evaluezi o carte?
Până găsesc eu 3-4 ore libere să pregătesc articolul despre Praga, vreau să dezbatem împreună o discuție pe care am avut-o cu Oana (pe Facebook, că-n persoană n-are timp de mine) despre cum evaluăm o carte. Pentru că Goodreads-ul are un sistem de notare al cărților de la una la cinci steluțe (1 – did not like it, 2 – it was OK, 3 – liked it, 4 – really liked it, 5 – it was amazing), din discuția cu Oana am ajuns la două variante:














