Moș Crăciun să se ducă la alții

Că mie mi-a adus tot ce mi-am dorit. Inclusiv lucrurile abstracte, de suflet, dorințele îndeplinite.

Când eram adolescentă, aproape vreo 3-4 ani la rând, cu 3 seri înainte de Crăciun, mă proțăpeam în fața geamului și îmi puneam o dorință cu speranța că Moș Crăciun mi-o va îndeplini. Evident că nu credeam în existența lui, dar când îți dorești un anumit iubit, te închini la orice sfânt, nălucire sau biserică pentru a-l cuceri. Nu discutăm aici această apucătură caraghioasă a adolescenței, ideea e că everything turned out fine, ca să zic așa.

Nu știu dacă rugămințile mele pentru Moș Crăciun au dus la îndeplinire ce îmi doream, ideea e că nu strică niciodată să ceri ceva. Și când ceri, cere frumos.

Eu am cerut și am primit chiar mai mult decât am cerut. Unii vor spune, cum au mai spus deja, că merit, că am trecut prin destule și că aveam nevoie în viață de dorințe îndeplinite. Eu n-aș zice asta. Poate într-adevăr există Karma, caii albi mai aleargă înaintea celor negri, viața nu e numai un lung șir de nefericiri sau momente frumoase. Ar fi și trist să fie așa, dar e incredibil de intens când ți se întâmplă lucruri frumoase.

Așa că, Moș Crăciun, de la mine ai liber, nu trebuie să-ți bați capul cu mine. Eu nu-mi mai doresc nimic în afară de sănătate pentru toată familia mea și pentru prietenii mei. Du-te la copiii fără părinți, la mamele care-și plâng copiii, la oamenii săraci și cinstiți, la bolnavi, la deznădăjduiți, la oamenii cărora le e dor de alți oameni, la cei care simt că n-au nici o speranță, că nu există nici o soluție. Îndeplinește-le lor dorințele, mângâie-i, alină-i, ai grijă de ei.

O să încerc să te ajut.